Play icon Used as Play icon for video card Star icon Used as Star icon for testimonials Chevron right icon Used as Chevron right icon for services Empty Star icon Used as Empty Star icon for testimonials Half Star icon Used as Half Star icon for testimonials
Jak przygotować auto na sezon zimowy

Jak przygotować auto na sezon zimowy

Zima to okres, w którym szczególnie trzeba dbać o nasz pojazd. Aby auto w jak najlepszym stanie przetrwało sezon zimowy, należy je do niego przygotować. I zabezpieczyć…

Nieuchronnie zbliża się okres zimowy. To bardzo trudny czas dla naszych aut. Zalegający śnieg, błoto, sól i piach oraz niskie temperatury stanowią spore zagrożenie dla karoserii, opon i metalowych elementów. Warto zatem poświęcić parę minut na zapoznanie się z tym ważnym tematem dotyczącym zabezpieczenia lakieru na zimę.

Najskuteczniejszą metodą ochrony karoserii przed negatywnymi czynnikami jest ochrona mechaniczna, polegająca na montażu specjalnej folii. Jest to jednak zabieg dość drogi i niewiele kierowców decyduje się na niego. Najbardziej powszechną metodą jest zabezpieczenie lakieru przy użyciu środków chemicznych.

Chcąc przygotować auto na sezon zimowy zacząć należy od dokładnego umycia nadwozia. Najlepiej będzie jeśli auto umyjemy ręcznie. Myjnie bezdotykowe ułatwiają mycie, ale niestety są niedokładne, a dodatkowo chemia, która w nich jest wykorzystywana jest dość mocna i często może uszkodzić karoserię. W tym myciu chodzi o to by bardzo dokładnie usunąć wszelki brud z nadwozia – dokładny opis jak bezpiecznie i dokładnie umyć samochód został już przez nas opisany w poprzednim artykule.

Mycie powinno ukazać wszelkie defekty w lakierze- zarysowania, odpryski, korodujące ubytki, ślady asfaltu czy smoły. By usunąć wszelkie zarysowania i wżarte w karoserię zanieczyszczenia lepiej udać się do profesjonalistów. Taki zabieg jest mocno czasochłonny i wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu. Zabieg taki w pierwszej fazie polega na glinkowaniu, czyli dogłębnym oczyszczaniu karoserii przy pomocy specjalnej glinki. Glinka lakiernicza zbiera z lakieru wszelki nalot wraz z resztkami starych powłok woskowych. Glinka nie zmniejsza grubości powłoki lakierowej, jednak nie usuwa też rys. Kolejnym krokiem jest więc wypełnienie zarysowań i uzupełnienie braków w lakierze.

Teraz karoseria gotowa jest do polerowania. Można polerować na dwa sposoby: mechanicznie lub ręcznie. Do polerowania mechanicznego potrzebna jest dobrej jakości polerka oraz adekwatne umiejętności i doświadczenie. Mechaniczne polerowanie daje dużo lepsze efekty, jednak robione w sposób nieumiejętny zniszczy powłokę lakieru.

Po polerowaniu czas na woskowanie lub nałożenie powłoki. Jest to zabieg, którym zabezpieczymy karoserię. Dzięki woskowaniu lakier zyskuje głębię i połysk, a do powierzchni lakieru nie będą przylegać zanieczyszczenia, dzięki czemu auto pozostanie czyste przez dłuższy czas. Na rynku dostępnych jest cała gama wosków, takie jak: tylko woskujące, woskująco-czyszcząco-polerujące, koloryzujące, maskujące zarysowania itd. Można je nakładać bezdotykowo na mokro- metodą szybka i łatwa, ale daje słabe efekty zabezpieczające, czy ręcznie przy użyciu co najmniej dwóch mikrofibr – jednej do nakładania preparatu, a drugiej do polerowania i usuwania nadmiaru substancji- metoda skuteczna jednak wymaga sporego nakładu pracy i czasu. Nakładanie powłoki to zabieg, który zostanie wykonany przez profesjonalny salon kosmetyki samochodowej.

Zabezpieczenie nadwozia przed zimą to ważny zabieg, bowiem dzięki niemu auto będzie nam dłużej służyć. Warto skorzystać z wizyty u profesjonalistów, którzy zrobią do sprawnie i skutecznie.

Zadzwoń teraz Ikona telefonu
0

Aplikacji powłok ceramicznych

0

Wypolerowanych samochodów

0

Wypranych wnętrza samochodów

0

Umytych samochodów

0

Zregenerowanych lamp samochodowych