Play icon Used as Play icon for video card Star icon Used as Star icon for testimonials Chevron right icon Used as Chevron right icon for services Empty Star icon Used as Empty Star icon for testimonials Half Star icon Used as Half Star icon for testimonials
Tapicerka skórzana na lata – czyszczenia i impregnacja

Tapicerka skórzana na lata – czyszczenia i impregnacja

Tapicerka w samochodzie może być pokryta tkaniną, welurem, alcantarą lub skórą. Każdorazowe wsiadanie i wysiadanie, a przy tym tarcie odzieżą o tapicerkę powoduje, że każde z tych rodzajów pokryć ulegają sukcesywnemu zużywaniu. Skórzane fotele w samochodzie są synonimem dobrego smaku i elegancji. Większość skór samochodowych są skórami gładkimi, jednokolorowymi, farbowanymi powierzchniowo. Z czasem jednak skóra robi się sucha, wypłowiała, świecąca oraz pojawiają się pęknięcia i przetarcia.

Pękanie skór jest w głównej mierze efektem działania ciepła i światła słonecznego. Powoduje to utratę naturalnych ochronnych olejków, a co za tym idzie- wysychanie skórzanej tapicerki. Jest wiele czynników, które szkodzą skórze. Począwszy od jeansów, skórzanych kurtek itp. powodujących trwałe farbowanie skór, poprzez metalowe elementy na odzieży uszkadzające skórę w sposób mechaniczny, aż do samego brudu, który gromadzi się w załamaniach i fałdach skóry powodując jej pękanie.

Odpowiednia pielęgnacja spowoduje, że skóra będzie wyglądać rewelacyjnie przez wiele lat. W odróżnieniu od tapicerek pokrytych welurem czy tkaniną, tapicerka skórzana wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Czyszczenia foteli należy dokonywać najlepiej co 2 miesiące przy jasnej tapicerce, a przy ciemnej można co 3 miesiące. Pozostałe skórzane elementy konserwować można co 6-12 miesięcy. Czasami niestety samo czyszczenie i pielęgnacja nie wystarczą. Skórę zużytą dobrze jest poddać zabiegowi renowacji, która również jest dostępna w Prestige Garage. O naprawie napiszemy w kolejnym artykule.

Nowe skóry nie wymagają natłuszczenia, są bowiem dostatecznie natłuszczone przez garbarza. Tutaj częściej pojawiają się problemy ze ścieraniem się czy farbowaniem odzieży i dotyczy to zwłaszcza najbardziej eksploatowanego fotela kierowcy. Taką skórę należy poddać konserwacji i ewentualnemu farbowaniu. Starsze skóry należy pielęgnować w zależności od stopnia zużycia. Dobrze jest użyć do tego mleczka z filtrami UV i garbnikami, spowoduje to, że skóra stanie się gładka i miękka, a zawarte w nim przeciwutleniacze zahamują jej rozkład.

Czyszczenie skórzanej tapicerki zacząć należy od usunięcia pozostałości tłuszczu, do którego przykleja się kurz i brud. Zabronione jest używanie do tego mydła, bowiem jego zasadowy odczyn może pozostawić trwałe ślady na tapicerce. Zastosować trzeba środek specjalnie dedykowany do czyszczenia skór. Konsultacja z profesjonalistami umożliwi dobór należytego preparatu. Takie środki są do kupienia u nas w salonie. Dokładnie odkurzamy czyszczone elementy, zwracając uwagę na wszelkie szczeliny. Czyszczenie dobrze podzielić sobie na małe obszary, zaczynając od siedziska, następnie oparcie, boczki drzwi itd. Na wilgotną mikrofibrę nanosimy niewielką ilość preparatu i okrężnymi ruchami energicznie pocieramy skórę. Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc dobrze użyć szczotki z miękkim włosiem.

Po wyczyszczeniu skóry można przejść do jej pielęgnacji, zabezpieczymy tym skórę przed brudem i kurzem. Dobrze wyczyszczona tapicerka spowoduje, że preparat do pielęgnacji wniknie głęboko w powierzchnię skóry i nada jej odpowiednią miękkość i trwałość. Środek najlepiej wcierać podobnymi etapami jak przy czyszczeniu- będziemy mieć pewność, że nie pominiemy żadnego fragmentu. Lekko wilgotna tapicerka ułatwia wnikanie preparatu w jej głąb i wchłonie dokładnie tyle preparatu ile jest jej potrzebne. Po zakończeniu konserwacji dobrze jest odczekać około godziny, aż środek wniknie w skórę. Na końcu przecieramy tapicerkę czystym, suchym ręcznikiem.

Dzięki odpowiedniemu doborowi preparatów do pielęgnacji skóra jest należycie zaimpregnowana, ochroniona przed przyszłymi uszkodzeniami, farbowaniem i przed promieniami słonecznymi.

Zadzwoń teraz Ikona telefonu
0

Aplikacji powłok ceramicznych

0

Wypolerowanych samochodów

0

Wypranych wnętrza samochodów

0

Umytych samochodów

0

Zregenerowanych lamp samochodowych